31.03.

  1. Լրացրո՛ւ թիվը:
10հզ. Հզ. Հր. Տս. Մվ. Թիվը
4 0 5 0 4 40504
5 4 0 5 0 54050
2 5 4 0 5  25405
4 2 5 4 0  42540
5 4 2 5 4 54254
2 5 4 2 5  25425

 

  1. Հաշվի՛ր արտադրյալը։

7 x 1 =7

7 x 10 = 70

7 x 100 = 700

7 x 1000 =7000

7 x 10000 = 70000

90000 : 1 =90000

90000 : 10 =9000

90000 : 100 = 900

90000 : 1000 = 90

90000 : 10000 = 9

  1. Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ 1 կգ խնձորն արժե 400 դրամ, իսկ 1 տանձը՝  600 դրամ։ Որքա՞ն դրամ է պետք վճարել 4 կիլոգրամ խնձոր և 2 կիլոգրամ տանձ գնելու համար:

Լուծում4×400=1600 2×600=1200 1600+1200=2800

Պատ՝2800

Բ. Մսով կարկանդակն արժե 90 դրամ, իսկ կարտոֆիլով կարկանդակը՝ 40 դրամ: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 9 մսով և 5 կարտոֆիլով կարկանդակ գնելու համար:

Լուծում90×9=810 40×5=200 810+200=1010

Պատ՝1010

Գ․ Մսով խաչապուրին արժե 120 դրամ, իսկ պանրով խաչապուրին՝ 70 դրամ: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 4 մսով և 6 պանրով կարկանդակ գնելու համար:

Լուծում120×4=480 70×6=420 480+420=900

Պատ՝900

Դ․ Գարիկն ուներ 6000 դրամ: Նա գնեց 4 կգ ձմերուկ և 3 կիլոգրամ սեխ: Որքա՞ն դրամ մնաց Գարիկի մոտ, եթե մեկ կիլոգրամ ձմերուկն արժեր 80 դրամ, իսկ մեկ կիլոգրամ սեխը՝ 120 դրամ:

Լուծում4×80=320 3×120=360 320+360=680 6000-680=5320

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s